Eked Loto
Eked loto

Makinelerin verimli çalışması için belirli periyotlarla kontrol edilmeleri gerekir.  Belirli periyotlarla yapılan kontrol çalışmalarına bakım denir.  Makinede oluşan arızanın hangi kısımda meydana geldiğinin tespit edilmesi de arıza tespitidir.

Bakım ve arıza tespiti çalışmalarının elbette iş sağlığı ve güvenliği açısından önemi oldukça büyüktür. Söz konusu hizmetlerin proaktif bir şekilde yapılması durumunda, yani herhangi bir arıza ve kaza oluşmadan önce önlem alınmak suretiyle yerine getirilmesi halinde iş sağlığı ve güvenliği açısından olumlu neticeler elde edilebilir.

Bir başka deyişle, bakım ve onarım çalışmalarının arıza olmadan, usulüne uygun ve gerekli önlemler alınarak önceden yerine getirilmesi, her şeyden önce işi yapan kişiler ve işyeri bakımından da olumlu sonuçlar doğurmasına yol açar. Örneğin, kaldıracın zincirinin gözden geçirilmesi arıza ortaya çıktığında oluşabilecek olumsuz sonuçları önleme açısından son derece önemlidir.  Peki bakım ve onarım sırasında ne gibi önlemler alınmalı? Gelin birlikte inceleyelim.

Eked; bakım, onarım, montaj, değişiklik, işletme, ayarlama, muayene, yağlama, temizleme işlemleri öncesinde uygulanması gereken ve işlem sırasında da mutlaka devam ettirilmesi gereken iş güvenliği yöntemidir. Makine ve ekipmanların bakım onarım ve arıza tespitleri sırasında herhangi bir iş kazası yaşanmaması ve ileride oluşabilecek iş kazalarının önlenmesi için eked loto sistemlerinin kullanılması elzemdir. Açılımı etiketleme, kilitleme, emniyete alma ve deneme olan eked bir dizi ekipmanın belli bir sıra ile kullanılması anlamına gelmektedir. Örneğin bir makinenin bakımı sırasında bakımı yapacak kişinin yaralanmaması adına öncesinde makinenin bakıma alınacağı ve kullanılmaması gerektiğine dair bir etiketleme işlemi yapılmalı sonrasında makinenin enerjisi kesilmeli, makinenin enerjisinin kesildiğine emin olduktan sonra bir deneme yapılarak teyid edilmelidir. Tüm bu süreç eked olarak adlandırılır.

Eked ürünlerini incelemek ve ürün fiyatları hakkında bilgi almak için eked loto sayfamızı ziyaret edebilir şubelerimiz ve web sitemiz üzerinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.