ESKİŞEHİR | Adana | Elazığ | Hatay | Zonguldak | Konya | Giresun | İstanbul | Yozgat ve Diğer Tüm İller ...
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
İçerik Menü

Eked Loto Etiketleme Kilitleme Kullanımı

EKED, bir makine ya da ekipman üzerinde  çalışma işlemine başlamadan önce, tehlikeli enerjiyi kontrol altına almak ve enerjiyi kapalı hale getirmek için kullanılan birincil ve tercih edilen bir yöntemdir.

 

Makine ya da  ekipman ile enerji kaynağı arasındaki bağlantı güvenli bir biçimde kesildikten veya izole edildikten sonra, makine ya da ekipman etiketlenmeli, kilitlenmeli, emniyete alınmalı ve güvenlik için denenmelidir.

Etiketle: Kilidin kimlik bilgisi ve kilidin ekipmana takıldığı tarihi gösteren etiketin kilide takılması anlamına gelir.

Kilitle: Makine veya ekipman kontrollerinin (şalter veya bir boru üzerindeki vananın kilitlenmesi gibi) fiziksel olarak kilitlenmesi ve faaliyetinin durdurulması anlamındadır.

Emniyete al: Tehlikeli alanda kimsenin olmamasının sağlanması ve kontrol edilmesi anlamına gelir.

Dene: Makine veya ekipmanın gerektiği gibi kapatıldığının ve makine ya da ekipman üzerinde gerçekleştirilecek çalışma işleminin başlatılmadan önce çalışmayacağının denenerek test edilmesi anlamına gelmektedir.

 

eked loto etiketleme kilitleme çeşitleri 

Bakım, işletme, montaj, tamir, değişiklik, sökme-takma, ayarlama, muayene, yağlama, temizlik gibi alanlarda eked uygulanmaktadır.

 

Kilitleme Etiketleme Adımları Nasıl İzlenmeli

  1. Kapatma için Hazırlık
  2. Ekipman ya da Makinenin Kapatılması
  3. Enerjinin Kesilmesi ve İzole Edilmesi
  4. Kilitleme & Etiketleme İşlemi
  5. Depolanmış Enerjinin Boşaltılması
  6. İzolasyonun ve Enerjinin Kesildiğinin Test Edilmesi

 

EUROSTAT istatistiklerine göre kazaların 15-20% ‘si, ölümcül kazaların %10 -%15’i bakım/onarım süreçlerinde meydana gelmektedir. Türkiye’de her sene ortalama 1500 ölümle sonuçlanan iş kazası olması, bakım onarım sırasında olmakta ve her yıl yüzlerce ölümlü iş kazası yaşandığını göstermektedir. Bu nedenle EKED LOTO çok önemli bir yöntem haline gelmiştir.

 

İşyerinizde oluşabilecek iş kazalarının önüne geçmek ve çalışanlarınınız iş güvenliğini sağlamak için EKED loto etiketleme kilitleme ürünlerine Propazar üzerinden erişebilir, Locksan Inc Loto Eked , Ceda etiketleme kilitleme gibi eked markalarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.