ESKİŞEHİR | Adana | Elazığ | Hatay | Zonguldak | Konya | Giresun | İstanbul | Yozgat ve Diğer Tüm İller ...
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
İçerik Menü

İş Gözlüğü

İş Gözlüğü


Yapılan araştırmalar sonucunda, iş kazaları kapsamında bakıldığında göz yaralanmalarının vücut yaralanmalarına oranla en çok yaralanan organlardan biri olduğunu görüyoruz. Yapılan bu araştırmalar sonucunda göz yaralanmalarının %60’ı göz koruyucu kullanmamaktan, %40’ı ise yanlış koruyucu kullanmaktan kaynaklanmaktadır. İş kazalarında göz yaralanmalarına sebep olan 5 ana etken vardır. Bunlar; darbe-çarpma, toza maruz kalma, ısıl etkenler, kimyasallara maruz kalma ve optik radyasyondur. Bunların yanı sıra göz yabancı maddelerin kaçması ile de göz yaralanmaları meydana gelmektedir.

Açıklanan verilere göre göz yaralanmalarının %40’ı üretim sektöründe gerçekleşirken %20’lik bir kısmı da inşaat sektöründe gerçekleşmektedir.

Tüm bu verileri incelediğimizde bazı sonuçlara ulaşıyoruz. Bu sonuçlardan biri iş güvenliği anlamında, çalışan kişilerin eksik ya da yanlış bilgiler edindiği, ikinci sonuç ise bu yaralanmaların sadece iş yaşamında başımıza geleceğini düşünüyor olmamız. Göz yaralanmalarının önüne geçmek için öncelikle çalışanlara göz koruyucular hakkında eğitimler vermek ve çalışanları hangi durumlarda hangi göz koruyucuyu kullanacağına dair bilgilendirmek gerekmektedir. İş dışında yapılan riskli işler sırasında da göz koruyucu kullanarak göz yaralanmalarından kaçınabiliriz.

Göz koruyucular; iş gözlükleri, göz duşları olarak ikiye ayrılabilir. Gözlükler de kendi içinde özelliklerine, lens rengine, tipine, hammaddesine göre sınıflara ayrılmaktadır. Yaptığımız işin risk analizleri yapıldıktan sonra göz koruyucular seçilmelidir. Örneğin kaynak işi yapan bir kişi siyah ya da yeşil lensli gözlükler tercih ederek göz yaralanmalarının önüne geçebilecekken hem içeride hem dışarıda çalışan bir kişi buğulanmaz gözlük kullanarak buğulanmanın neden olabileceği olası iş kazalarının önüne geçebilecektir.

 

Buğulanmaz iş gözlüğü, gözlük üstü gözlükler, kaynakçı gözlükleri, goggle gözlük, şeffaf lensli iş gözlüğü, sarı lensli iş gözlüğü, göz solüsyonu, göz duşu ve birçok göz koruyucu ürün Propazar’da. Sizlerde göz koruyucu kullanmanız gereken bir işte çalışıyor ya da iş yerinizde iş güvenliğini sağlamak istiyorsanız doğru adrestesiniz. İş güvenliği sektöründe lider firmalardan biri olan Propazar üzerinden tüm iş gözlüğü çeşitlerine ulaşabilir, Propazar web sitesinden ya da mağazalarından güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

 T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.