İtfaiyeci Ekipmanları ve Özellikleri
itfaiyeci-ekipmanlari-2.jpg (619 KB)Yangın alanında canlıları ve itfaiyecileri tehdit eden çok çeşitli ve büyük tehlikeler bulunmaktadır. Yangını birincil afet yapan ve itfaiyeciliğin en tehlikeli ve stresli meslek haline gelmesine sebep olan bu tehlikelerdir.Yangın yerindeki tehlikelerden bazıları: yanık tehlikesi, çökme tehlikesi, elektrik tehlikesi, patlama tehlikesi ve zehirli gazların oluşturduğu solunum tehlikesi olarak sıralanabilir. En tehlikeli operasyonlar esnasında ilk müdahele eden kişilerin yani itfaiyecilerin korunmak için sıraladığımız tüm tehlikelere karşı önlemler alması, itfaiyeci ekipmanları kullanması olası yaralanmalara ve can kayıplarına engel olmaktadır. Örneğin çökme ya da başa bir cisim düşmesine karşın aleve dayanıklı başlık, yanık tehlikesine karşı aleve dayanıklı kıyafet, aleve dayanıklı çizme ve aleve dayanıklı eldiven, solunum tehlikesine karşı solunum cihazları kullanılmalıdır. Az önce vurguladığımız gibi itfaiyecilerin giydikleri tüm ürünler aleve dayanıklı malzemelerden üretilen ürünlerdir. Kullanılan ürünlerin özellikleri yangın cinsine ve yangının boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Elektrik yangınları ve kimyasal kaynaklı yangınlarda yalıtkan ya da alüminize gibi ürünler kullanılmaktadır.

İtfaiyeciler sadece alevlerle değil, kanserojen maddelerle de savaşılar. Dumandan çıkan zehirli gazların itfaiyecilerin sağlıklarına çok fazla zarar vereceği için kullanılan solunum cihazları bu noktada en önemli donanımlardan biridir. Kullanılan solunum cihazları da yine yangının türüne ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir.

İtfaiyeci kıyafeti, itfaiyeci başlığı, yangın battaniyesi, itfaiyeci çizmesi, itfaiyeci baltası, solunum setleri,yanmaz başlık, alüminize elbise, yangın kaçış maskesi, aleve dayanıklı eldivenler, yangın söndürme dolapları ve aklınıza gelebilecek bir çok itfaiyeci ekipmanı Propazar’da. Yangın türüne göre hangi koruyucu ekipmanları kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, itfaiyeci ekipmanları ile ilgili daha fazla teknik bilgiye ulaşmak istiyorsanız, iletişim sayfamız üzerinde bulunan iletişim bilgilerimiz ile bizlere ulaşabilirsiniz. İtfaiyeci ekipmanları kategorisindeki ürünlerimizi incelemek ve alış veriş yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.