Kulak Tıkacı
İş yerinde güvenlik, çalışanların kişisel koruyucu donanım malzemelerini doğru kullanması ile sağlanır. Kişisel koruyucu ekipmanlar içinde bulunan kulak koruyucular kulaklarımızı aşırı gürültüden kaynaklanan zararlardan korur.

Kulağı soğuktan, su ve benzeri çevre koşullarından, özellikle gürültüden korumak amacıyla kullanılan iş güvenliği malzemesine kulak koruyucular denir. Yüksek seviyede gürültüye maruz kalma, işitme kaybına sebep olabilir. Bir iş yerinde yeterli işitme koruması ortalama 8 saatlik bir çalışma vardiyası süresince gürültüye maruz kalma durumunun 85 dBA'nın altına düşürülmesi gerekir. Bunu da kulak tıkacı veya kulaklık kullanarak sağlamak mümkündür. Gürültü maruz kalma durumundan kaynaklanan risklerden kaçınılamıyorsa ya da başka yöntemlerle önlemek mümkün değilse, çalışan kişilere kulak koruyucusu temin edilmelidir.

kulak tıkacı


Kulak tıkacı kulak koruyucu malzemelerinden biridir. Kulak tıkaçları kulak kanalı girişine takılırlar ve kulağı tıkayarak sızdırmazlık sağlarlar. Kulak tıkaçları kordon ip ya da bant üzerinde takılı olabilir. Genel olarak bakıldığında kulak tıkaçları kafaya giyilen koruyucu malzemelerden engel teşkil edecek şekilde etkilenmezler bu sebeple Kafa koruyucular ile birlikte kullanılabilirler. Doğru kullanım için kullanma talimatından veya ekipmanla ilgili kullanıcı eğitiminden faydalanılması gerekmektedir.

Kulak koruyucusunun kısa süreli de olsa çıkarılması koruma seviyesini önemli ölçüde düşüreceği için ileride işitme duyusunun kaybedilme riski ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Hangi işitme koruyucu ürünlerin kullanılacağına karar vermeden önce ortamdaki gürültü seviyesi doğru şekilde tespit edilmelidir. Ortamın gürültü seviyesi hangi SNR değerindeki ürünlerin seçileceğini belirleyecektir.

Sektörde öncü olan Propazar İş Güvenliği sitesi üzerinden kulak tıkaçları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, Farklı fiyat ve marka seçenekleri ile size ve çalışanlarınıza en uygun kulak tıkaçlarını seçebilirsiniz. 3M kulak tıkacı, Starline kulak tıkacı, Uvex kulak tıkacı, kutulu kulak tıkacı ve çok daha fazlası kalitenin adresi Propazar’da!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.