ESKİŞEHİR | Adana | Elazığ | Hatay | Zonguldak | Konya | Giresun | İstanbul | Yozgat ve Diğer Tüm İller ...
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
İçerik Menü

Yüksekte Çalışma Ekipmanları

Çalışanlar tarafından yürütülmekte olan çeşitli iş ve faaliyetler, çalışan kişilerin genel olarak açık ve kapalı ortamlarda özel olarak ise ofis ortamında, yer altında, yüksek yerlerde, su üzerinde veya altında vb. koşullarda çalışmasını gerektirebilmektedir. Farklı sektörlerde yürütülmekte olan işlerin yapısı gereği ortaya çıkardığı olumsuz çalışma koşullarının en yaygın olanlarından birisi ne yazık ki çalışanların düşme riskine maruz kaldıkları yüksekte çalışma faaliyetleridir.
yüksekte çalışma ekipmanları

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde tanımlandığı üzere; Seviye farkı bulunan ve düşme sonucunda yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma faaliyeti; yüksekte çalışma olarak tanımlanır.

El merdiveni, iskele, yükseltilebilir platformlar vb. ekipmanlar ile yürütülen çalışmalar; zemin seviyesinden yüksekte, kırılabilecek ve açıklık yüzeyler üzerinde, düşme ihtimali bulunan kenarlarda yapılan çalışmalar yüksekte çalışmadır.

Yükseklik seviyesi arttıkça, düşme korkusu çalışan kişileri ve işverenleri daha fazla önlem almaya veya daha dikkatli davranmaya itmektedir fakat çalışılan en düşük yükseklikte bile iş kazaları meydana gelebilmektedir. Ancak yükseklik seviyesi arttıkça, 4-6 m’den daha yüksekte yapılan çalışma faaliyetlerinde ise yaşanan iş kazaları çok yüksek oranda ölümle sonuçlanmaktadır.

Bu kazaların önüne geçebilmek ve olası yaralanmaları engellemek için yüksekte çalışma ekipmanlarının kullanılması gerekmektedir.

Çalışanlara, işe ve standartlara uygun bağlantı halatları, paraşüt tipi emniyet kemeri, kancalar, karabinalar, makaralar, lanyardlar, halkalar, sapanlar ve benzeri bağlantı ürünleri; gerekli durumlarda iniş ve çıkış ekipmanları, geri sarımlı düşüş durdurucular, enerji sönümleyici aparatlar, yatay ve dikey yaşam hatları için bağlantıyı sağlayan halat tutucular ve benzeri donanımlar verilerek çalışan kişinin güvenliği sağlanabilir.

Sizlerde çalışan personelleriniz ve kendi güvenliğiniz için gerekli olan yüksekte çalışma ekipmanları ve benzeri ürünlere Propazar üzerinden ulaşabilir en uygun fiyatlarla farklı marka ve çeşitteki en kaliteli ürünlere erişebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.