ESKİŞEHİR | Adana | Elazığ | Hatay | Zonguldak | Konya | Giresun | İstanbul | Yozgat ve Diğer Tüm İller ...
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
İçerik Menü

Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri ve Özellikleri

parasut-tipi-emniyet-kemeri-1.jpg (4.10 MB)

Düşmeler, temel olarak aynı seviyede oluşan düşmeler ve seviye farkı sebebiyle oluşan yüksekten düşmeler şeklinde iki sınıfa ayrılabilir. Yüksekten düşmeler seviye farkı nedeniyle oluşan çarpma etkisi de göz önüne alındığında daha ciddi sonuçlar doğurmakta ve yüksekte çalışmanın yapıldığı iş ve işyerlerinde sık sık karşılaşılmaktadır. Yüksekten düşmelerin engellenmesi için güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Güvenlik önlemlerinin sağlanmasındaki en büyük etken ise kişisel koruyucu donanımların kullanılmasıdır.  Yüksekte çalışma ekipmanlarının kullanılması kaza riskini önlerken olası bir kaza durumunda yaralanmaların hatta ölümlü iş kazalarının önüne geçmektedir. Yüksekte çalışma ekipmanlarının tek başına kullanılması ya da yanlış yerlerde kullanılması sonucunda oluşabilecek kazaların önüne geçebilmek için yüksekte çalışma ekipmanlarının nasıl ve nerelerde kullanılacağına dair çalışanlara eğitimler verilmelidir.

 

Yüksekte çalışma ekipmanlarına bakacak olursak, lanyard, karabina, bel tipi emniyet kemeri, paraşüt tipi emniyet kemeri, geri sarımlı düşüş durdurucular en sık kullanılan ürünler arasındadır. Bu ürünler arasındaki yıldız parçanın paraşüt tipi emniyet kemeri olduğunu söyleyebiliriz. Paraşüt tipi emniyet kemerleri genel olarak düşmeyi durdurma amaçlı vücut destekleridir. Bir kişinin vücudunun tamamını desteklemek ve takan kişiyi düşme sırasında ve düşme durduktan sonra tutmak için uygun bir şekilde bir araya getirilmiş ve düzenlenmiş kayışlar, bağlantı elemanları, tutturma elemanları veya diğer elemanlardan oluşmaktadır. Emniyet kemeri, takan kişiyle uyumlu olmalıdır. Büyük ya da küçük olması takan kişiyi rahatsız ederek iş verimini düşürebileceği gibi güvenlik açısından da problem yaratabilir. Paraşüt tipi emniyet kemerlerinin kullanım ömrünün sürdürülmesi ve yüksek performans elde edilmesi için sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Uzman kişi tarafından aşınma, hasar ve korozyona gibi durumlara karşı düzenli incelemeler yürütülmeli ve donanım üzerinde kusurlu/bozuk durumlar tespit edildiği anda kemerin kullanımdan kaldırılması gerekmektedir.

Sizlerde yüksekte çalışıyor ve işinizin oluşturabileceği riskleri bilmiyorsanız, riskleri biliyor fakat hangi ürünü kullanmanız gerektiği konusunda net bir bilgiye sahip değilseniz doğru adrestesiniz. Paraşüt tipi emniyet kemeri ve birçok yüksekte çalışma ekipmanına Propazar üzerinden ulaşabilir, bizlerle iletişime geçerek ürünler hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.